Az 2025. február 23-án tartott előrehozott Bundestag-választások alkalmából több mint 180 résztvevővel Election night-ot szervezett a budapesti Mathias Corvinus Collegium (MCC) a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért és a Mandiner közös szervezésében.
A választási est első panelbeszélgetésének keretében vezető politikai elemzők és szakértők értékelték a németországi előrehozott Bundestag-választások előzményeit és a választási kampányt uraló témákat. A panelbeszélgetés résztvevői, amelyet Boris Kálnoky, az MCC Médiaiskolájának vezetője moderált, Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója, Kiszelly Zoltán, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány politikai elemzési igazgatója, Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője, valamint Györkös Enikő, az Alapjogokért Központ nemzetközi kapcsolatok szakértője voltak.
A szakértők négy kulcsfontosságú kihívás mentén elemezték Németország jelenlegi helyzetét és politikai jövőjét: a migráció, a gazdasági válság, a közbiztonság romlása és a lakhatási krízis. A migráció hatására megnövekedett a kriminalitás, ami fokozódó társadalmi feszültségeket, és a közbiztonság romlását eredményezte. A szakértők elmondták, hogy az oktatási rendszer nyelvi integrációs kihívásai hosszú távon veszélyeztetik a társadalmi kohéziót. Ezenfelül a német gazdaság előtt álló kihívásokat is részletesen vizsgálták, különös tekintettel az ipari termelést érintő visszaesésre, amelyet az energiaárak drasztikus emelkedése és az orosz energiahordozókról való leválás tovább súlyosbított. A szakértők kiemelték, hogy a nagy energiaigényű iparágak, köztük az autógyártás is komoly nehézségekkel küzd, ami hosszú távon veszélyeztetheti Németország gazdasági stabilitását. A Németországban már évek óta meglévő lakhatási válság kapcsán rámutattak, hogy a lakbérek és ingatlanárak folyamatos növekedése miatt a nagyvárosokban egyre nehezebb megfelelő és megfizethető lakhatást biztosítani. A szakértők egyetértettek továbbá abban, hogy az ország előtt álló kihívások kezelése érdekében stabil, pragmatikus kormányzásra lesz szükség, amely a gazdasági és társadalmi problémák megoldását helyezi előtérbe. A panelbeszélgetés résztvevői hangsúlyozták ezenfelül, hogy a következő időszak döntő jelentőségű lesz, hiszen a német politika alakulása egész Európa gazdasági és társadalmi jövőjére is hatással lehet.
A választási est második panelbeszélgetésének résztvevői, Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója, Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője, Kálnoky Boris, az MCC Média Iskola vezetője, valamint a beszélgetést moderáló Fonay Tamás, a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért kutatója, az első körös választási eredményeket vették górcső alá. A beszélgetés során alapos elemzésre került sor a legfrissebb exit pollok alapján, amelyek szerint a CDU/CSU 28,5%-os támogatottsággal lett a legerősebb párt, míg a második helyen végző AfD megduplázva 3,5 évvel ezelőtti eredményét 20,8%-ot szerzett. A Die Linke erősödését meglepetésként értékelték a szakértők, a korábbi kormánypártok az SPD, a Zöldek és az FDP jelentős gyengülését, valamint az erős politikai jobbratolódást az elmúlt három év kormányzati politikájára, a rossz gazdasági helyzetre és az eddigi migrációs politika kezelhetetlenségére vezették vissza.
Az elemzés középpontjában továbbá a jövőbeli koalíciós lehetőségek álltak, és a szakértők azt vitatták meg, hogy hogyan alakulhatnak a német politikai tárgyalások, különös figyelmet fordítva Friedrich Merz esélyeire, aki a CDU/CSU vezetőjeként várhatóan Németország következő kancellárja lesz. A kerekasztal lezárásaként szó esett a német politika polarizálódásáról, valamint a középosztály fokozatos eltűnéséről. A szakértők kiemelték, hogy a radikálisabb politikai irányzatok egyre nagyobb szerepet kapnak, miközben a hagyományos pártok közötti együttműködések és koalíciós tárgyalások egyre bonyolultabbá válnak.