November  12-én este a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért a Mathias Corvinus Collegium székesfehérvári  oktatási központjában rendezett szakmai előadást. Ludger Kühnhardt professzor nagyszabású előadása iránt, amely a „Helyzetkép csata után – az EU és az Egyesült Államok helyzete az európai parlamenti és az amerikai elnökválasztást követően” címet viselte, hatalmas volt az érdeklődés. A terem megtelt diákokkal és érdeklődőkkel, akik kíváncsian várták a neves német professzor gondolatait az aktuális geopolitikai helyzetről. Az eseményen mintegy 60 ember vett részt.

A rendezvényt Östör Annamária, az MCC székesfehérvári képzési központjának vezetője nyitotta meg, köszöntve a megjelenteket és felvezetve a témát. A bevezető gondolatok után Ludger Kühnhardt professzor vázolta fel az európai és amerikai politikai színtér legfontosabb eseményeit és kihívásait, kitérve az európai parlamenti és az amerikai elnökválasztások utáni új helyzetekre. Kiemelten foglalkozott az nyugat előtt álló külső és belső gazdasági kihívásokkal, valamint az Oroszország – amelyet a „államiztonsági szolgálat totalitáris diktatúrájaként” írt le – által jelentett biztonsági fenyegetéssel.

Az előadás után egy kötetlen beszélgetés következett, amelyen Bauer Bence, az MCC Magyar–Német Intézetének (MNI) igazgatója, és Dobrowiecki Péter, az intézet kutatási vezetője is részt vett. A három szakember mélyrehatóan elemezte az Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat és a választások utáni politikai környezetet, közvetlenül válaszolva a résztvevők kérdéseire. A beszélgetés során különösen nagy hangsúlyt kaptak az EU és az USA közötti együttműködés lehetőségei, a globális kihívások kezelése, valamint az aktuális külpolitikai dilemmák. A német kormányválság különös aktualitást adott az előadásnak, hiszen a jelenlegi politikai helyzet Európa egyik legbefolyásosabb országában nagy hatással lehet az Európai Unió jövőbeli irányvonalára és a transzatlanti kapcsolatok alakulására is. Ludger Kühnhardt professzor ennek fényében részletesen kitért a német belpolitikai helyzet okozta kihívásokra, valamint azok lehetséges következményeire az európai integráció és az uniós döntéshozatal szempontjából. A résztvevők számára különösen érdekes volt a professzor elemzése arról, hogyan befolyásolhatja mindez az EU és az Egyesült Államok közötti viszonyt a változó geopolitikai környezetben.

Bauer Bence záró gondolatai után a résztvevőknek lehetőségük volt informális keretek között beszélgetni és a hallottakat megvitatni az előadókkal. A közönség soraiból szép számmal, a legkülönbözőbb témákban érkeztek kérdések. Napirendre került az EU bővítése, a német társadalmi, gazdasági és politikai folyamatok, az EU és Magyarország Kína-politikája, de az energia- és agrárpolitika is.