2024. november 26-án este a MCC Pécsi Oktatási Központjában került sor Klaus-Rüdiger Mai német író és filozófus „Angela Merkel – Zwischen Legende und Wirklichkeit” (Angela Merkel – Leganda és valóság között) című könyvének magyarországi ősbemutatójára. A könyvbemutatón és az azt követő panelbeszélgetésen mintegy ötven fős publikum vett részt. Érdekesség, hogy a könyvbemutatóra Angela Merkel saját önéletrajzának németországi bemutatójával egy időben került sor, amely a beszélgetésnek egy újabb dimenziót adott. Az est moderátora Ivan Stecher, az MCC vendégkutatója volt. A szerző bevezető előadását panelbeszélgetés követte, ahol élénk eszmecsere alakult ki az író és Alexander Rasthofer, a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért kutatója között.

A könyvbemutató tartalma

Klaus-Rüdiger Mai a rendezvény első részében könyvének központi téziseit ismertette. Politikai elemzése kritikus képet festett a volt kancellárról. Mai úgy érvelt, hogy Merkel megfosztotta a CDU-t hagyományos értékeitől azzal, hogy fokozatosan közeledett a vörös-zöld ideológiákhoz, és ezzel identitásválságba sodorta a pártot. Ez az ún. „aszimmetrikus demobilizáció” részét képező stratégia hosszú távon gyengítette Németország politikai alapjait is, Merkel politikai stílusa pedig depolitizálta a politikai diskurzust. Mai számos további ponton bírálta Merkel politikai tevékenységét, főként, azt, hogy hosszú távú stratégiák helyett taktikázott és rövid távú eredményekért cselekedett. Ez a politika oda vezetett, hogy Németország mára mélyreható intézményi, társadalmi és gazdasági kihívásokkal szembesül. Elemzésében Mai megjegyezte, hogy Merkel politikája elsősorban a média narratíváira irányult, miközben a valós problémákkal gyakran nem foglalkoztak.

Panelbeszélgetés és eszmecsere

Az ezt követő panelbeszélgetéseken Mai és Rasthofer részletesebben is megvizsgálták a Mai által kifejtett szempontokat: Szóba került többek között Merkel hivatali idejének hatása a nemzetközi politikára, valamint döntéseinek hosszú távú következményei az európai politikára, különösképpen Magyarországra való tekintettel. Az est nemcsak arra adott lehetőséget, hogy a résztvevők alapos és kritikus áttekintést kapjanak Angela Merkel politikájáról, hanem arra is, hogy aktívan bekapcsolódjanak a vitában. A közönség mindkét egyetemi városban élénk érdeklődést mutatott a bemutatókon elhangzottak iránt, és számos kérdéssel és hozzászólással vettek részt a beszélgetésben, ami erősítette a rendezvény interaktív jellegét. Az eseményt általában véve informatív és ösztönző eszmecserének tekintették, amely jó gondolatébresztőnek bizonyult.