Az öngyilkosságban való segítségnyújtás továbbra sem lesz törvényileg szabályozva Németországban azt követően, hogy az eutanáziával kapcsolatban beterjesztett mindkét kormánypárti törvényjavaslat elbukott a Bundestagban. A benyújtott két tervezet azt akarta elérni, hogy a kábítószer-törvény módosításával immár legálissá váljon az eutanáziához szükséges halálos gyógyszerek orvosi felírása, azonban a két javaslat eltérő mértékű előfeltételeket írt elő ehhez a lépéshez.
Az első tervezet Lars Castellucci SPD-s politikus és Ansgar Heveling CDU-s képviselőtől származott, és a Zöldek, az FDP és a Baloldal képviselői is támogatták. A javaslat szerint az úgynevezett üzletszerű eutanáziát ismét büntethetővé kellene tenni, és magát az eutanáziát is csak szigorú feltételek mellett lenne szabad engedélyezni. A tervezet a jogsértéseket három évig terjedő szabadságvesztéssel büntette volna. Az érintetteknek többek között több előzetes pszichiátriai vagy pszichoterápiás vizsgálaton kellett volna átesniük, valamint további orvosi tanácsadásban kellett volna részesülniük, és csak e lépések után, egy bizonyos idő elteltével vehették volna igénybe az asszisztált öngyilkosságot. Végül a tervezetről tartott szavazáson 304 parlamenti képviselő szavazott mellette és 363 ellene.
A második törvényjavaslatot az FDP-s Katrin Helling-Plahr és Renate Künast, a Zöldek politikusa, valamint az SPD és a Baloldali Párt más képviselői által vezetett csoport nyújtotta be. Ők az eutanáziához való jogot akarták kivenni a büntetőjogból. Helyette a szabályozást egy széles körű tanácsadói hálózatra bízták volna, de ez a javaslat is elbukott a Bundestag előtt 287 igen szavazattal a 375 nem ellenében.
Az eutanázia jogi szabályozására azután vált szükségessé, hogy a Szövetségi Alkotmánybíróság 2020-ban hatályon kívül helyezte a büntető törvénykönyvben az eutanázia tilalmát. A bírák véleménye szerint az önrendelkezéshez való jog magában foglalja az öngyilkossághoz való segítségnyújtás lehetőségét is. Így az öngyilkosság Németországban alapvetően legális, akárcsak az asszisztált öngyilkosság. A bíróság azonban az törvényalkotó figyelmébe ajánlotta az asszisztált öngyilkosság kereteinek törvényi szabályozását annak hiányára rámutatva.