Bodo Ramelow (Die Linke), Türingia miniszterelnöke múlt héten aggodalmának adott hangot a tartományába érkező menekültek nagy száma miatt. „A tartomány és az önkormányzatok elérték a határukat” – mondta a baloldali politikus. A tartomány lengyel határhoz eső legközelebbi befogadóközpontja Suhlban már régen több embert fogadott be, mint amennyit hivatalosan elbír – a hivatalos működés ott 800 embernek a befogadását teszi lehetővé, azonban növekvő beáramlás mellett már így is több, mint 1000 menekült tartózkodik ott. A jelenlegi helyzetet Szászországból is kritizáljak: Armin Schuster (CDU) tartományi belügyminiszter bírálta a szövetségi kormány migrációs politikában tanúsított magatartását és a külső határok védelmét sürgeti a lengyel és cseh határokon. Eközben Frank Mentrup, a baden-württembergi városok szövetségének elnöke arra figyelmeztetett, hogy a lakosság körében nő a menekültekkel szembeni ellenérzés. „Azt veszem észre, hogy a helyi elfogadottság egyértelműen csökken” – mondta Mentrup a dpa hírügynökségnek.
Ezen kritikák hatására Nancy Faeser (SPD) szövetségi belügyminiszter hónapokig tartó vonakodás után végül a lengyel és cseh határon történő helyhez kötött határellenőrzés mellett döntött. Megváltozott véleménye szerint végül ezzel az intézkedéssel hatékonyabban lehet küzdeni az embercsempészek ellen. Az ilyen további ellenőrzéseknek jól kellene illeszkedniük a teljes határszakaszon végzett megfigyeléshez – mondta a miniszter és hozzátette, hogy ennek érdekében már eddig is jelentősen megnövelték a szövetségi rendőrség jelenlétét a lengyel és a cseh határokon. További intézkedésként Faeser megemlítette a szomszédos országokban végzett ellenőrzéseket, Svájcot említve példaként, hisz ott már a szövetségi rendőrök a svájci rendőrökkel szorosan együttműködve Svájc területén is ellenőrizhetnek, és megakadályozhatják az illetéktelen belépést. Ennek példáján Csehországgal is már zajlanak a megbeszélések és vonatkozó előkészületek már – osztotta meg Faeser.
Michael Kretschmer (CDU) szászországi miniszterelnök bírálta Faeser szövetségi belügyminisztert, amiért az az embercsempészet elleni küzdelemben tétovázott a helyhez kötött határellenőrzés bevezetésével kapcsolatban. „Szomorú, hogy a helyzetnek mindig így kell eszkalálódnia, mielőtt Németországban lépéseket tesznek. A Lengyelországgal és Csehországgal közös határok erősebb ellenőrzésének már hónapokkal ezelőtt meg kellett volna történnie” – reagált Szászország miniszerelnöke Faeser bejelentésére.