Egyre több német cég tervezi Németországból az áttelepülését más országba versenyképességük növelése érdekében. A Német Iparszövetség 2023-as felmérésében a megkérdezett középvállalatok 30%-a nyilatkozott úgy, hogy a termelésük és a munkahelyeik egy részét külföldre kívánják áthelyezni, míg a válaszadók 15%-a már leállította vagy megszakította termelési tevékenységét Németországban. Hasonló képet festett a Német Kereskedelmi és Iparkamara szintén 2023-as felmérése, melyből az derült ki, hogy a nagyobb ipari vállalatok 43%-a tervezi kivonulását Németországból.

Sebastian Dullien, a Makroökonómiai és Üzleti Cikluskutató Intézet tudományos igazgatója az energiaválságot említi a tendencia kiváltó okaként. „2021 nyara előtt a földgáz – és ennek következtében az áram ára – meglehetősen szűk tartományban mozgott, és a cégek abban bíztak, hogy Németországban az energia nem feltétlenül olcsó, de mégis megbízható áron beszerezhető.” – fejtette ki a szakértő. Az ukrajnai háború kitörése után a 2022-es hatalmas áremelkedéssel ez a helyzet azonban megváltozott. A cégek további árrobbanásoktól tartanak annak ellenére is, hogy az energia ára az elmúlt időszakban ismét csökkent. A kivándorlási tendencia megállítása érdekében Dullien kiemelte, hogy a kormánykoalíciónak még intenzívebben kellene beruháznia a megújuló energiaforrásokba.

Németország versenyképességét továbbá az is rontja, hogy Kína és Észak-Amerika vonzó támogatásokkal csalogatja a német cégeket magukhoz, emellett a német vállatok számára kelet-európai országok, mint például Lengyelország és Románia is keresett helyszínek az olcsóbb termelési lehetőségek miatt. Ezt megerősíti a Wirtschaftswoche c. gazdasági újság nemrégiben végzett kutatása is, amely megerősíti, hogy neves német cégek, mint a Continental, a Viessmann, a Bosch, a Stihl és a ZF Friedrichshafen részben vagy teljesen Kelet-Európába kívánják áthelyezni a termelésüket. 

Német nyelvű összefoglalóért kattintson ide.