Az előző hét során többnapos törökországi látogatáson vett részt Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök. A három napos, programpontokban rendkívül gazdag látogatás első két napján a fő hangsúly a török ellenzék és civil társadalom képviselőivel, a török kulturális élet kiemelt szereplőivel, valamint a német-török gazdasági élet vezető képviselőivel való találkozókon volt. Ennek megfelelően Steinmeier elnök Isztambulba való érkezését követően első programponként rögtön Ekrem İmamoğlu ellenzéki főpolgármesterrel folytatott kétoldalú megbeszélésket. Recep Tayyip Erdogan török elnök április 24-én Ankarában fogadta a német elnöki delegációt. Az előzetesen az ellentétes kül- és biztonságpolitikai álláspontok miatt kiélezettnek ígérkező találkozó végül nem is szűkölködött a kényes témákban, azonban a megbeszélést követő sajtótájékoztató során mindkét fél mégis inkább a szoros kétoldalú kapcsolatok kiemelésére kívánta helyezni a hangsúlyt.

Mindketten részletesen méltatták a németek és a törökök közötti több évtizedes gazdasági, kulturális, családi és baráti kapcsolatokat. Erdogan elnök külön kiemelte a németek által a 2023-as földrengés után nyújtott segítséget is, köszönetet mondva a német államnak és civil szervezeteknek a támogatásért. Mindössze a sajtótájékoztató vége felé kerültek elő a kényes külpolitikai kérdések, melyek megítélésében Berlin és Ankara markánsan elkülönülő álláspontot vall. Különösen jól érzékelhető volt mindez a gázai háború kérdésének felmerülésekor. Erdogan elnök „emberiség elleni bűncselekménynek” nevezte az izraeli hadműveleteket, és ismételten felszólította Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy „vessen véget a példátlan kegyetlenségnek”. A török elnök azonban a téma tárgyalásakor egyáltalán nem említette a Hamászt és annak – a konfliktus jelenlegi eszkalációjához döntően hozzájáruló – 2023. október 7-i brutális támadását. Steinmeier viszont a egyértelművé tette a német álláspontot: „Október 7-e nélkül nem lenne háború” – mondta a szövetségi elnök. Mindazonáltal a német elnök egyetértett házigazdájával abban, hogy a Gázai övezetben élők humanitárius helyzetén javítani kell és hangsúlyozta, hogy meg kell akadályozni, hogy a közel-keleti helyzet további háborúkhoz vezessen. Egyúttal a meglévő kapcsolatokat arra kell felhasználni, hogy az izraeli túszok kiszabaduljanak – jelentette ki Steinmeier.

A kétoldalú gazdasági kapcsolatokról szólva Erdogan elnök újból felemlegette a török fél által régóta szorgalmazott németországi vízum liberalizáció kérdését. Ez nemcsak a társadalmi kapcsolatok, de a gazdasági együttműködés alakulására is kedvezően hatna – jelentette ki a török elnök. Fentiek Németország számára is alapvető érdekek – jelentette ki Steinmeier, aki egyúttal azonban finoman utalt a német kormány álláspontjára, mely szerint a jogbiztonságnak, a jogállamiságnak és az emberi jogok tiszteletben tartásának mind-mind előfeltételként kell ehhez szolgálnia Törökországban.

Német nyelvű összefoglalóért kattintson ide és ide.