A kormány előterjesztésére a Bundestag megszavazta az eddigi munkanélküli segélyt (Harz IV) jövő évtől felváltó polgári juttatást (Bürgergeld). A munkanélküliek állami támogatásának az átalakítása a kormány egyik előzetesen, a koalíciós szerződésben bejelentett célja volt. A változtatások értelmében az egyedülálló munkakeresőknek immár 449 helyett havi 502 euróra jár majd. A tervek szerint a munkanélküliekre immár kevesebb nyomást gyakorolnának a juttatások esetleges megvonásával és ehelyett több támogatást kapnának továbbképzésekre. Emellett az elfogadott törvény enyhíteni kívánja a juttatásban részesülők megengedett vagyonösszegére és lakásméretére vonatkozó szabályokat is.
Ugyanakkor erősen kérdéses, hogy megvalósul-e az új rendszer, kormánykoalíció pártjai által óhajtott, 2023. január 1-től esedékes bevezetése. A törvényt ugyanis még a Szövetségi Tanácsnak (Bundesrat) is jóvá kell hagynia, itt pedig a kellő többség megszerzéséhez elengedhetetlen a törvényt jelen formájában elutasító CDU/CSU delegáltak támogatása. Módosító javaslataiknak a kormányzati elvetését követően a CDU/CSU Bundestag-frakció a törvénytervezettel ellen szavazott. Erre válaszul a kereszténydemokrata pártok most a Bundesratban kívánják feltartóztatni a törvény életbe lépését. „A polgári juttatást a Bundesratban a jelenlegi formájában nem lehet jóváhagyni. (…) Az állampolgári jövedelem hátrányosan megkülönbözteti az alacsonyabb jövedelmű csoportokat, akiknek keményen kell dolgozniuk.” – jelentette ki Markus Söder bajor miniszterelnök és CSU-elnök.
A Bundestag egyúttal döntött a még aktív atomerőművek üzemidejének meghosszabbításáról is. A szavazást megelőzően heves vita alakult ki az ideiglenes üzemidő kitolását támogató kormánypárti és az atomenergia termelés teljes feladásának ötletét elvető és egy konstruktívabb energiapolitika kialakítását szorgalmazó jobb-közép ellenzéki képviselők között. Végül 661 képviselő szavazatából 375 támogatta a kormány javaslatát, míg 216-an ellene szavaztak (70 tartózkodás mellett). A döntés vélegetéséhez még szükség van a Bundesrat jóváhagyására is, amely előreláthatólag majd november 25-én szavaz a kérdésről – előzetes vélemények alapján a tartományi delegáltak jóvá fogják hagyni a kormány törvényjavaslatát.