Az MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért és a Német-Magyar Társaság (Deutsch-Ungarisches Gesellschaft e.V.) immár harmadik alkalommal rendezték meg közösen a Magyar-Német Nyári Tábort 2024. augusztus 13. és 17. között Révfülöpön. „Németország és Magyarország jövője Európában” – volt a közel egy hetes tábor mottója.

A hét változatos politikai és szakmai programot kínált, amelyet kirándulások és számos szabadidős tevékenység egészített ki. A Magyarországról és Németországból érkezett előadók panelbeszélgetései, előadásai és workshopjai lehetőséget adtak a résztvevőknek, hogy sokféle társadalmi és politikai témát körbejárva jobban megértsék egymás gondolkodását, kultúráját és hagyományait.

A Nyári Tábor az első napon egy bemutatkozással kezdődött, amelynek során a résztvevők és az előadók megismerkedhettek egymással. Ezután előadások következtek Dr. Gerhard Papke (a Német-Magyar Társaság elnöke), Dr. Frank-Lothar Kroll (a Chemnitzi Műszaki Egyetem történelem professzora) és Dr. Rab Irén (az Ungarnreal folyóirat alapító szerkesztője) részéről. Az előadásokat nyílt beszélgetés zárta, melynek során hangsúlyt kapott a német-magyar barátság fontossága. Mindhárom előadó kiemelte, hogy mennyire fontos a kétoldalú kapcsolat és a két nemzetet összekötő nagy múltra visszatekintő közös hagyomány és történelem. A diákokkal való beszélgetések nemcsak a magyar-német barátság történelmi mélységére mutattak rá, hanem a két ország közti jövőbeli együttműködés szempontjából azok jelentőségére is. A délután folyamán lehetőség nyílt egy magyar-német táncházban sváb táncokat tanulni. A Magyarországon évszázadok óta élő német kisebbség, a Duna menti németek kultúrája egyedülálló módon ötvözi a német és a magyar hagyományokat.

A Nyári Tábor programja szerdán folytatódott, amikor Dr. Philipp Siegert, az MCC Brüsszeli Irodájának kutatási igazgatóhelyettese előadást tartott a német és a magyar EU-politikáról. Ezt követően Dr. Jörg Dötsch, az Andrássy Egyetem Budapest oktatója adott a két országot összekötő gazdasági kapcsolatokba értékes betekintést. Dr. Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet igazgatója a Konrad-Adenauer-Alapítvánnyal közösen kiadott Magyar-Német Barométer eredményeit ismertette. Az évente közzétett közvélemény-kutatás azt hivatott mérni, hogy a németek és a magyarok mit gondolnak egymásról aktuális társadalmi kérdésekben. A délután folyamán kékfestő workshop következett, ahol a résztvevő fiatalok megismerhették ezt a hagyományos sváb textilnyomó technikát és készíthettek maguknak hagyományos mintákkal ellátott textiltáskákat.

Csütörtökön délelőtt szerepjátékban tehették próbára magukat a fiatalok, melynek során képviselhették az Európai Unió, Németországot és Magyarország érdekeit vagy belebújhattak a média szerepébe is. Ennél a projektnél számos aktuális politikai kérdést vitathattak meg a diákok, agrárpolitikai, védelmi politikai, és demográfiai kérdésekkel kapcsolatosan. Az eredményeket a workshop végén prezentálta Sophia van der Vegt, a Német-Magyar Társaság ügyvezetője. Végezetül egy hajókirándulás során meglátogatták a diákok Balatonboglárt.

A pénteki nap médiaműhellyel kezdődött, amelyet Horváth Ágnes, az MTVA Magyar Média Alapítvány szerkesztője és Dr. Rab Irén publicista és szerkesztő tartottak. A médiaworkshopon Németországgal és Magyarországgal kapcsolatos aktuálpolitikai témákon csoportokra osztva dolgoztak a diákok, majd az eredményeket különböző média formátumokban, például televíziós műsor vagy rádióinterjú formájában prezentálták. A hivatalos programot Frank Spengler zárta rövid előadásával, majd az azt követő vitával. Spengler, aki hosszú éveken át a Konrad-Adenauer-Stiftung magyarországi irodájának képviseletvezetője volt, előadásában felvázolta Németország és Magyarország jelenlegi nehéz politikai viszonyát, ugyanakkor hangsúlyozta a két ország közötti régi barátságot és közös hagyományokat, amelyek viszont továbbra is összekötnek.

A résztvevők a hivatalos program keretein kívül is kötetlen beszélgetések formájában cserélhették ki a gondolataikat az előadókkal. Érdeklődés esetén lehetőség nyílt mélyrehatóbb politikai és történelmi vitákba bocsátkozni, alaposabban megismerni a német és magyar nézőpontokat és izgalmas betekintést nyerni a politikai színtérbe. Ezeken túl számos szabadidős tevékenységre és aktív kikapcsolódásra is – például vízi sportokra (úszás, vitorlázás, kajak és kenu) –lehetőséget nyújtott a Nyári Tábor.

A tematikus programokkal és személyes találkozókkal tarkított hét nagyszerű lehetőséget kínált a résztvevőknek arra, hogy új barátságokat kössenek vagy tovább erősítsék a már meglévő magyar-német baráti kötelékeket.