2024.október 17-én este a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért a Mathias Corvinus Collegium debreceni oktatási központjában rendezett szakmai előadást. A „Politikai bal és jobb - Aktuális még?” című előadást Prof. Dr. Peter Hoeres, würzburgi Julius Maximilian Egyetem újkori történelem tanszékének professzora tartotta. A német nyelven, magyar szinkrontolmácsolással megtartott rendezvényen mintegy 30 vendég vett részt.
Ahogy Hoeres előadása elején kifejtette, a jobb- és baloldal megkülönböztetése egyidős az emberiség történetével, amely világszerte minden kultúrában megfigyelhető. Míg a „jobb” szócskáról általában valamilyen pozitív dologra asszociálunk, addig a „bal” negatív értelemben használatos. Ez jelentésbeli különbség az európai nyelvekben, kultúrákban és vallásokban máig is tetten érhető. Hoeres professzor előadásában kiemelte, hogy ezeknek a fogalmaknak az értelmezése a politikai spektrumra nézve a francia forradalom idején felcserélődött: Ettől a történelmi időszaktól számítva a jobboldali politikai beállítottságot hajlamosak vagyunk negatívan, míg a baloldali beállítottságot pozitívan értelmezni. Ez az értékítélet, valamint a bal- és jobboldal morális tartalommal való felruházása veszélyes, hiszen képes a modern demokráciákban élő szavazókat is befolyásolni.
A történelmi és nyelvi példák azt mutatják, hogy a jobb oldalhoz társított pozitív jelentés univerzálisnak tekinthető. Az ókorban és a középkorban, például az ógörög és latin nyelvekben a jobb szó összekapcsolódott a boldogsággal, míg a bal oldal az ügyetlenség és a rossz szimbólumaként jelent meg. A Biblia is gyakran említi az "Úr jobb oldalát" pozitív kontextusban. A jobb oldal szimbolikusan a helyes irányként jelent meg. A bal oldalt negatív fényben tünteti fel, mint például Káin és Ábel történetében, ahol Káin a bal kezével ölt. A középkorban a hierarchikus rendek inkább a „fent” és „lent” struktúrákat követték, ahol az uralkodók és az alattvalók közötti különbségek domináltak. A nemzeti szocializmus és a kommunizmus mindkét oldal egyesítésére törekedett. „A bal és jobb polaritást sem a kommunizmusnak, sem más ideológiáknak nem sikerült feloldaniuk: új kezdetet akartak teremteni, és megtörni a hagyományokat, de végül egyikük sem ért el változást.” – magyarázta a professzor.
Hoeres professzor előadásában kitért arra, hogy a politikai irányzatok jobb- és baloldal szerinti felosztása még ma is aktuális, azonban az újonnan kialakuló politikai irányzatok is rámutattak arra, hogy sokszor nem lehet csak egymástól távolodó, egydimenziós tengelyen értelmezni a különböző ideológiákat. Hoeres szerint az egysíkú modellek helyett érdemes a bal- és jobboldalt egy patkó-modellként elképzelni, hiszen egy ilyen modell jobban rámutat arra, hogy a bal- és jobboldali ideológiák, bár eltérnek egymástól, mégis vannak egymáshoz közelítő elemeik.