2024. október 14-én az MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért, a Danube Institute, valamint a The Republic konzervatív platform közös szervezésében került megrendezésre Berlinben a „Transatlantic Partnership in a New Era” című nemzetközi konferencia, melyen körülbelül 150 személy vett részt. A konferencia keretében vezető európai és amerikai politikusok, tudósok és újságírók folytattak intenzív szakmai eszmecserét annak érdekében, hogy megerősítsék a transzatlanti párbeszédet, egyúttal pedig közös javaslatokat dolgozzanak a legsürgetőbb társadalmi és politikai kérdések megoldására.

A konferencia középpontjában a geopolitikai tömbösödés kérdéskörei, valamint Európa – egyre instabilabbá váló világunkban való – szerepe állt. A felszólalók kiemelték a kölcsönös tiszteleten és közös érdekeken alapuló erős transzatlanti együttműködés alapvető szükségességét, továbbá egyetértettek abban, hogy egy egyesült Európa, amely az USA független és szuverén partnereként lép fel, alapvető fontosságú kell hogy legyen a 21. század kihívásainak sikeres leküzdéséhez.

A konnektivitás kérdése visszatérő tartalmi eleme volt a konferenciának. Mind, Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója, mind Orbán Balázs, Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatója, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumának elnöke hangsúlyozta, hogy Európának párhuzamosan, a kontinensen belül és az Atlanti-óceánon túl is bővítenie kell kapcsolatait. Armin Petschner-Multari, a TheRepublic alapítójának köszöntője után Bauer és Orbán mellett Prof. Dr. Patrick J. Deneen, a Notre Dame Egyetem politikatudományi professzora, Mechthilde Wittman, a német Bundestag CSU-s képviselője és Matthias Rößler, a CDU politikusa és a szász tartományi parlament korábbi elnöke vett részt a nyitó panelben. A panelisták a konnektivitást Európa megerősítésének, egyúttal pedig a transzatlanti partnerség megszilárdításának stratégiai eszközeként emelték ki. Európának nem szabad más hatalmaktól függővé válnia, hanem önállóan kell cselekednie, fokozott gazdasági és politikai együttműködés révén biztosítva szuverenitását. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, ezzel kapcsolatban kiemelte Magyarország történelmi szerepét, egyúttal pedig felhívta a figyelmet a konnektivitás európai identitás megszilárdításában és a globális partnerségek fenntartásában betöltött szerepére. Ez különösen fontos az autokratikus államokkal, például Kínával és Oroszországgal fennálló növekvő feszültségek miatt is.

A konferencia egy másik fókuszpontja a migrációról és az európai antiszemitizmusról szóló vita volt. A panelbeszélgetésen részt vett Rod Dreher, a Danube Institute vendégkutatója, Prof. Dr. Susanne Schröter, a Frankfurti Iszlám Kutatóközpont alapítója és igazgatója, Szalai Zoltán és Mechthilde Wittmann. A témát Nena Brockhaus német újságíró, műsorvezető és író moderálta. A résztvevők élénk eszmecserét folytattak az illegális migráció negatív hatásairól, mely konfliktusok generálása mellett destruktívan hat a társadalom kohéziójára is. A felszólalók egyúttal hangsúlyozták a kiegyensúlyozott és hatékony migrációs politika fontosságát a társadalmi stabilitás biztosításában. Ezzel párhuzamosan égető problémaként emelve ki az Európában növekvő antiszemitizmus elleni küzdelmet is.

A panelek szorosan szintén górcső alá lett véve a transzatlanti partnerség gazdasági dimenziója. Az élénk eszmecserék során a hangsúly a munkaalapú társadalom jövőjére és a gazdasági stabilitásra helyeződött. A panelbeszélgetésen részt vett Sohrab Ahmari, az amerikai Compact magazin alapítója és kiadója, Bernáth Tamás, a Magyar Fejlesztési Bank korábbi vezérigazgatója, Prof. Dr. Michael Hüther, a Német Gazdaságkutató Intézet igazgatója és Kiss István, a Danube Institute ügyvezető igazgatója. Világossá vált, hogy a hosszú távú jólét és biztonság biztosításához fenntartható gazdaságpolitikára és nagyobb gazdasági összeköttetésre van szükség a kontinensen belül, valamint kontinenseink között is.

A konferencia során hasonlóan fontos kérdésként lett megjelölve a véleménynyilvánítás és a tudomány szabadságának garantálása napjaink polarizált világában. A panelben Prof. Dr. Patrick J. Deneen, Prof. Dr. Frank Füredi, az MCC Brüsszel igazgatója, Prof. Dr. Hoeres Péter, a Würzburgi Egyetem újkori történelem professzora, Lukas Honemann, a Kereszténydemokrata Diákszövetség (RCDS) országos elnöke és Dr. habil. Sebastian Ostritsch, a Tagespost című hetilap szerkesztője vett részt. A résztvevők figyelmeztettek a „cancel culture” veszélyeire, és hangsúlyozták, hogy meg kell védeni a szabad diskurzus kultúráját a tudományos és nyilvános terekben.

A rendezvény záró paneljének középpontjában Európa stratégiai autonómiájának kérdése állt. Ezt a kérdést Bauer Bence, Dr. Gladden J. Pappin, a Magyar Külügyi Intézet elnöke, Thomas Silberhorn, a CSU Bundestag képviselője és Veres Kristóf, a Danube Institute nemzetközi igazgatója vitatta meg. A felszólalók kiemelték, hogy Európának meg kell erősítenie szuverenitását anélkül, hogy elszakadna a transzatlanti partnerségtől. A konnektivitás, mind Európán belül, mind pedig a transzatlanti kapcsolatokban kulcsfontosságú lehet abban, hogy Európa jobban pozícionálja magát globalizált világunkban. Egy stratégiailag autonóm, de megfelelően összekötött Európai Unió hosszú távon stabil és erős partnere maradhat az USA-nak úgy, hogy mindeközben megőrzi saját identitását és cselekvőképességét.

Összességében, a „Transatlantic Partnership in a New Era” konferencia fórumot biztosított korunk legsürgetőbb kihívásairól folytatott releváns vitákhoz. A panelek résztvevői egyetértettek abban, hogy a stabil és biztonságos jövő csak szoros transzatlanti együttműködéssel és a stratégiai autonómiára való egyértelmű európai politikai összpontosítással biztosítható. Európa szerepe a világban döntően függ attól majd, hogy mennyire sikeresen hangolja össze szuverenitását és az USA-val való partnerségét.