Szeptember 9. és 12. között az MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért, a Konrad- Adenauer-Stiftung magyarországi irodája, valamint a Polgári Magyarországért Alapítvány közel 40 neves személyiséget látott vendégül a magyar és német politikai, illetve gazdasági életből a balatonfüredi Anna Grand Hotelben.

A rendezvény formátumát a Konrad-Adenauer-Stiftung cadenabbiai szemináriumai, valamint a 2019-ben Székesfehérváron megrendezett, többnapos magyar-német konferencia ihlette, ahol számos résztvevő vitathatta meg zárt körben a bilaterális együttműködés helyzetét és jövőjét.

A szeptember 9-i, csütörtöki érkezést és az első informális megbeszéléseket követően, péntek reggel kezdődött meg a "Magyar-német kapcsolatok jövőjéről" szóló kerekasztal-beszélgetés. Ezt követte a közelgő német parlamenti választásokról szóló előadás, amelyen a sajtó képviselői is részt vehettek. Ezt követően a jelenlévők a "Közösen alakítjuk Európát" tematikus blokknak szentelték magukat, majd a beszélgetés a "Média, civil társadalom, kultúra Németországban és Magyarországon" című vitával zárult. Ezt egy közös vacsora követte, történelmi környezetben.

A konferencia második napja egy Ferenc pápa magyarországi látogatásáról szóló előadással kezdődött, aki másnap látogatott Budapestre. Ezt követően a vendégek megvitatták Magyarország szerepét a V4-ben, és a közép-európai együttműködés új tapasztalatairól beszélgettek. A délelőtt folyamán két szakértő ismertette a magyar választási rendszer alapelveit. Később a résztvevők közül néhányan vitaindító előadást tartottak a "Magyarországról alkotott kép Németországban - Mit lehet tenni a diskurzus objektivitása érdekében?" témában. A konferencia érdemi része a jogállamisági kérdésekről szóló előadásokkal zárult, majd a napot egy történelmi városnéző séta és egy vacsora zárta egy, a balatoni hegyekben található borászatban. A vendégek vasárnap délelőtt utaztak haza.

A kétoldalú párbeszéd szellemében a konferencia résztvevői egyetértettek az alapvető kérdésekben. Ugyanakkor felhívták a figyelmet az esetleges sérelmekre és következetlenségekre is, amelyek néha megterhelik a két ország közötti kapcsolatot. Nemcsak a számos benyomás, hanem az időnkénti szóbeli eszmecserék is építő jellegűnek bizonyultak, amely arra ösztönöz minket, hogy a jövőben is alkalmazzuk ezt a formátumot.